yavuzhan

90'larda at yarışı ile tanışan herkesin bildiği ve belki de at yarışlarını sevmesine neden olan efsane arap atı. sayısız grup yarış galibiyeti ve değişik yarış karakteri ile efsaneler arasındaki yerini almıştır.

hilalüzzaman-kemüyetülırak/alnasip orjinli safkan anadolu tarım işletmesi yetiştirmesiydi. gülerce ekürisi'nin sahibi olduğu safkan erken ölünce malesef arap atçılığı ondan aygır olarak istifade edememiştir.
adına gülerce harası'nda anıt dikilmiştir.

bence bu atı farklı kılan şey yarış kazanma biçimiydi. belki uzak yapabileceği c grubu bir atla bile koşsa işi hep son metrelere bırakırdı. adeta rakibi ile oyun oynardı. bir şampiyondu ve iyi olduğu dönemlerde herkes tek yazardı. bu bakımdan yarışsevere de müthiş heyecan yaşatırdı. geçildiği yarışlarda da çoğu zaman bahsettiğim karakteri yüzünden geçilmiştir. yanına aldığı rakibi ile oynarken dışardan gelen bir rakibini gözünden kaçırarak geçilirdi. çok değişikti gerçekten ki benzerini hiç görmedim.
ilginç olan noktalardan biri de kafkaslı gibi yavuzhan ın da satış zamanı sağlık sorunları olduğu için kimse tarafından istenmemesi ama yavuz gülerce nin kimse karışmasın ben sevdigim icin bu ati alacagim dediği şampiyon at. sarılık olduğu zaman sahibi yavuz gülerce nin canlı yayın röportajı esnasında ağlaması da zihinlerdedir.
canli gözle izledigim, at yarışını seven, takip eden veya etmeyen herkesin adini bir yerlerden duyup saygi duydugu efsane at..
youtube abone hilesi