türkiye jokey kulübü

2 Entry Daha
"jokey kulüp; 23 ekim 1950 tarihinde dönemin cumhurbaşkanı ve başbakanının onayları alınarak o dönemin devlet bakanı fevzi lütfi karaosmanoğlu, kocaeli milletvekili saim önhon, halim sait türkhan, nejat evliyazade ve sait akson tarafından kuruldu. 14 nisan 1951'de de cumhurbaşkanı celal bayar'ın katılımıyla kulübün lokali ankara ziya gökalp caddesinde açıldı.

kulüp, bakanlar kurulu'nun 1953 yılında aldığı kararla kamu yararına hizmet veren dernek kabul edildi ve adının önüne türkiye kelimesi eklenerek türkiye jokey kulübü adını aldı. türkiye kelimesinin kullanılma izni bakanlar kurulu'nca 20 eylül 1973 tarihinde yeniden onaylanmıştır.

10 temmuz 1953 tarihinde kabul edilen 6132. sayılı “at yarışları hakkında kanun”un 5. maddesi'ne dayandırılarak türkiye jokey kulübü ile tarım vekaleti arasında bir sözleşme yapıldı. türkiye jokey kulübü, 3 ekim 1953 tarihinden beri 6132. sayılı yasanın 5. maddesi'ne uygun olarak ve tarım ve köyişleri bakanlığı'ndan aldığı yetkiyle at yarışlarını düzenlemektedir. bu sözleşmelerin sonuncusu 31 aralık 2016 tarihine kadar yenilenmiştir.

1954 yılında; istanbul, ankara ve izmir'de toplam 43 yarış günlük bir program uygulanmıştı. günümüzde ise bu 3 ilimize, adana, bursa, şanlıurfa, elazığ, diyarbakır ve kocaeli de eklenerek yarış yapılan il sayısı 9'a çıkartılmış ve at yarışları yıl boyunca aralıksız olarak düzenlenmeye başlamıştır

türkiye jokey kulübü'nün uygulamaları sonucunda yarış gelirleri artmış ve bu gelirlerle büyük yatırımlar gerçekleştirilmiştir. 9 ilimize yapılan modern hipodrom tesislerinin yanı sıra at yetiştiriciliği hizmetlerine de büyük önem verilmiştir. ingiliz atı yetiştiriciliği için bursa karacabey'de pansiyon hara, arap atı yetiştiriciliği için de eskişehir mahmudiye ve şanlıurfa'da pansiyon haralar kurulmuştur. bunların yanı sıra ızmir / torbalı, izmit / merkez, adana / seyhan, şanlıurfa ve silivri aşım istasyonları kurulmuştur. gerek haralara gerekse aşım istasyonlarına değerli damızlıklar alınarak yetiştiricilerin hizmetine sunulmuştur. 12 ekim 1986 tarihinde olağanüstü bir kongre kararıyla, türkiye jokey kulübü merkezi istanbul'a alınmıştır. 1950 yılında 24 kişi olan asli üye sayısı bugün 123 kişiye ulaşmıştır."

-tjk.org'den alıntıdır.
6 Entry Daha
youtube abone hilesi