tarım işletmeleri genel müdürlüğü

"çiftlikat-ı hümayun adı altında, osmanlının kuruluşundan beri devam eden atçılık faaliyetleri, bugün tigem bünyesindeki üç işletmede (karacabey/bursa, sultansuyu/malatya, anadolu/eskişehir), 49 kısrak, 13 aygır kan hattı ve toplam 1.197 baş hayvan varlığı ile devam etmektedir.

cumhuriyetin kuruluşundan sonra, 1924 yılında ağırlık verilen ıslah çalışmaları çerçevesinde 867 sayılı kanun ile kurulan haralar teşkilatı ile atçılık çalışmaları yeni bir yön kazanmıştır. hara ve inekhaneler, atçılık ve damızlık hayvan yetiştiriciliği konularında hizmetlerine devam ederken, 1984 yılında bu kurumlar devlet üretme çiftlikleri ile birleştirilerek tarım işletmeleri genel müdürlüğü çatısı altında toplanmıştır. günümüzde safkan arap atı yetiştiriciliği ve ıslah çalışmalarının temelini oluşturan tigem, bu alanda sadece ülkemizde değil bölgede de önemli bir merkezdir.

tigem’de yetiştirilen atlar arasından damızlık ihtiyacı dışındaki erkek ve dişi taylar sektörün hizmetine sunulmaktadır. ıslah çalışmaları geçmişten günümüze aynı titizlikle sürdürülmekte, her yıl tüm damızlık materyal ve doğan taylar, uzman bir teknik heyet tarafından incelenerek; ırk özellikleri, seceresi, genetik kusurları, beden yapısı, koşu performansı gibi fenotip ve genotip özellikleri yönünden değerlendirilmektedir.

işletmelerimizde yetiştirilen atlardan birinci sınıf koşu tayları yılda 4 kez karacabey işletmesinde, elit taylar ise yılda 3 kez istanbul veliefendi hipodromunda düzenlenen açık artırmalar ile camianın beğenisine sunulmaktadır."

tigem.gov.tr'den alıntıdır.
turbo'nun satın alınması ve aşımdan çekilmesi süreci ile çok büyük atçılık hizmeti vermiş olan kurum.

devlet baba sağ olsun, allah zeval vermesin, çok güzel koruyup kolluyor bu güzide kurumumuzu.

kitabi bilgi: kısaltması tigem'dir.
youtube abone hilesi