koşucu bekir efendi

ilk türk jokeyi koşucu bekir efendi

aslen çerkez kökenli kafkasyalı bir ailenin oğludur. izmir'de ilk at yarışları düzenlendiğinde evliyazade refik beyin yardımları ile önce idman jokeyliği yapmış, aradan geçen zaman içinde yabancı jokeylerden öğrendikleri ve özel yeteneği ile yarışlarda jokey olarak at binmiştir. bekir efendi izmir yarışlarında çok büyük başarılar elde etmiş izmir de adeta bir kahraman olmuştur.

koşucu bekir efendi yanına aldığı, himaye ettiği arap davud yani davud akdı yakın geçmişimizdeki ünlü jokeylerimizden süleyman akdı’nın, aprant okulunda şu an eğitmenlik yapan eski jokeylerimizden davut akdı’nın babası’dır ve ülkemizin en önemli klasiği olan derby koşumuz gazi koşularını iki kez kazanmıştır.

daha sonradan jokey olan arap davud’un “imparator” lakaplı oğlu süleyman akdı’da, bu önemli yarışı iki kez kazanarak atçılık ve yarışçılık tarihe geçmiştir. 12 ağustos 1938 yılında kaybettiğimiz ülkemizin tek osmanlı tebası ilk türk jokeyini saygı ve rahmetle anıyoruz..
adına düzenlenmiş bir koşu yoksa tjk’nın ayıbıdır. varsa ve ben bilmiyorsam benim ayıbımdır :)
tjk başta koşucu bekir efendi adına koşular düzenlerken daha sonra düzenlemeyi bırakmıştır. program tertip komitesi muhtemelen kimdi bu diye düşünmüş durmuş bu isimde bir asli uye bulamayınca programdan çıkarmıştır.
tık adına artık koşu düzenlenmediğine göre, atçılıktaki önemi tapu kadastro müdürü kadar değildir.
youtube abone hilesi