halis karataş

uzun yıllardır türkiye'de baş jokey olan sihirbaz lakaplı jokey.

twitter adresi: https://twitter.com/halkaratas

yarış kazanması normal karşılandığı için, kazanmadığı koşularla daha çok konuşulan türkiye'nin en zeki jokeyi.

bazen öyle beklemeler yapıyor ki yarışsever i çileden çıkarıyor... keyif yapıp sonlarda gelip kazanacağım sevdası olduğunu düşündürüyor.
1972 doğumlu jokey iki çocuk babasıdır. eşi begüm atman karataş'ı 2014 yılında kaybetmiştir.
yıllarca efsane olarak ganyan bayilerinde konuşulan kayınpederinin atlarına biniyor (kayınpeder rahmetli özdemir atman oluyor) denilen jokey. ilginç olan o dönemlerde karataş ın daha bekar olması. bana göre bir diğer özelliği gazi de burunla en çok kaybeden jokey olması.
yıldızımın 20 yıldır barışmadığı türkiyenin en büyük jokeyi
kral!
ülkenin gördüğü en başarılı sporculardandır, parataş diyenler var, karabaş diyenler var ama kendisi bu işin kralıdır, yapcak bişe yok.
yaşayan efsane jokey. ulkenin ve dünyanın en başarılı sporcularindan. ornek alinmasi gereken karakterde mutevazi bir insan.
bence başarısının en büyük sırrı atlarla duygusal bağ kurabilmesidir.
1 ocak'tan bugüne kadar yılın ilk 8 gününde kazandığı önemli koşular;

grup 3 baba saad koşusu
a 2 kurtuluş koşusu
a 3 william giraud koşusu
kötü seçimler yapılıyor ve sabah idmanıda olmayınca beklenenden kötü netice alması normal
11 ocak 2018'de adana'da koşulan kv 8 fehmi dinkçioğlu koşusu'nda hasafet ile 2. olmasına rağmen, koşudan sonra çekilen protesto ile sıralamanın değişmesinde etkili olduğu söylenen jokey. sosyal medyada yazılanlara göre, jokey odasındayken telefonla komiserlerle konuşup sıralamanın değişmesinde önemli rol oynamış. bu arada genel kanı ve bence de koşuda sıralamanın değişmesini gerektirecek derecede bir faul yoktu.
ben bu halis karataşın nasıl en ıyı jokey oldugunu cok merak edıyorum mesela bır yarısta 3 veya 4 dun cu atı bırıncı yapmısmı hıc hayırrrrrr ama hep hazır ve nazır atlara bınerek dolayısı ıle ıstatıstıgını arttırarak lider jokey konumunda hatta ve hatta istese komıserleri arayıp protesto cektırıp yarısıda degıstırdıgı gorulmustur
size halis abi ile bir hikayemi paylaşmak istiyorum, istanbul ankara uçağındayız halis abi vip de oturuyor bizde antrenör bir kardeşimizle business class ta, (benim oldum olası uçak korkum vardır) hava yağmurlu uçak türbülansa girdi insanlar panik bağıran çağıran ölücez diyenler, bizim antrenör ayağa kalktı, yüksek sesle aynen şunu söyledi şakın korkmayın vipde allah’ın oğlu oturuyor ( halis abi için diyor bunu) ben tabi şok, dedim kardeşim hayırdır bu peygamber soyundanmı geliyor? abi dedi ben ömrümde hayatımda bu kadar şanslı, bu kadar kısmetli kimseyi görmedim, halis de bu şans varken bu uçak asla düşmez dedi, halis abi iyi adamdır, iyi jokeydir ona kimse laf edemez, ama şansı hep yanında olmuştur,
buzlu badem yoksa inanmam iç hatlar vip, business class 'ın olmazsa olmazıdır.
bindiği atlarla geriden gelip kazanma fetişi olan jokey. öne düşüp geriden gelen ata direnip kazanınca tatmin olmadığını düşündüğüm jokey. bu sebepten ötürü stil olarak önde gitmeyi seven atlara bile bekleme yaptırıp çoğunda kazanacağı koşuyu kaybeder ama sprinter atların da kesinlikle hakkını verir. sprinter favoriye biniyorsa ve grupta önde tempoyu artıracak atlar varsa gönül rahatlığıyla tek atabilirsiniz bindiği atı...
bir gazeteci kendisine “sihirbaz değil palyaço” dediği için hakaret davası açmıştı. sonucu ne oldu merak ediyorum.
2018 yaz sezonuna çok formda ve motive olarak girdi. grup, kısa vade demeden bütün önemli koşulara amborga koymuş durumda. bu sene onun senesi olacak gibi görünüyor.
gazi koşusu için henüz erken olsa da erkek tay deneme koşusu için an itibari ile kafasında bazı isimlerin şekillendiğini düşünüyorum.

bunlar; ergin talay koşusu ve orhan meker koşusu 1.likleri elde ettiği bodyguard hero ve run and win.
gerçekten efsane..
onun istatistiklerine ulaşabilen veya ulaşabilecek biri daha geleceğine inanmıyorum..

futbolda messi mi ronaldo mu? sorusunun, at yarışı için cevabı her ikisi de olan jokeydir.
eski gözü karalığı artık yok. fazladan yarış içinde bir planı da yok gibi. basmakalıp at biniyor son yıllarda. en arkada bekliyor at gelir ise geliyor yoksa fazladan bir katkısını ben göremiyorum. her ata aynı biniyor.hazır atların dışında plase atlarda başarısı düşmeye başladı. sıkı gruplarda, rakipli atlarda ağırlığını koyamıyor. yaş itibariyle düşüşte olması da normal. türkiye'de at yetişmediği gibi jokey de yetişmiyor.iyi jokey denilenlerin çoğu vasat at binen isimler. iyi jokey demek global anlamda iyi demektir. yerel düzeyde başarılı olursunuz ama belli bir kısır döngüde döner durursunuz. karataş da bu ortamın ekmeğini yemiştir. koca türkiye'de 25 yılda karataş dışında yetişen bana göre tek klas jokey selim kaya'dır. bu sayının daha fazla olması gerekirdi.
türkiyenin en derin! jokeyi.
bu seneki klasik koşu at tercihleri ile hayretler içinde bıraktı beni. menacer hatasımı rehavetmi anlayamadım.
ingiliz atlarında daha istikrarlı olduğunu düşündüğüm yaşayan efsane.
25yılı aşkın sürdürdüğüm bu en eski alışkanlığımı kral emekli olursa bırakmayı düşünüyorum ciddi ciddi artık...çünkü diğer bincilerle olmaz bu iş,ne estetik var ne yetenek ne kültür ne gelişim!
bu aralar keyif yapıyo kral,heryere binmiyo iyi yapıyo..
bikaç seneye bırakır..klavyeye bi damla gözyaşı damlar,yakım çekim,yavaş..
bu aralar saldim cayira mevlam gayira diyerekten biniyor atlara.
türk at yarışçılığına adını altın harflerle yazdıran efsane.
26.08.2020 tarihinde, istanbul veliefendi hipodromunda, 7.koşuda idaresinde olduğu arts man (usa) isimli at'a az önce starta girdikten sonra yumruk attı. yakışmadı, üzdün.
youtube abone hilesi