fevzi lütfi karaosmanoğlu

kulübümüzün kuruluş yıllarındaydık. o günlerin önemli atçı ve yöneticileri yeni ve yetkili bir jokey kulüp kurmak için hep birlikte çalışmaktaydılar. sonuçta 7 maddelik bir tasarı üzerinde anlaşmışlar ve bunu zamanın başbakanı adnan menderes’e ulaştırabilmişlerdi. başbakan bu girişimi çok olumlu bulmuş ve bir atçı / yetiştirici olan fevzi lütfi karaosmanoğlu’na jokey kulüp’ü kurma yetkisi vermişti.

bu bir başlangıçtı ve tüm grup uzun sure birlikte çalışıp çabalayıp günümüzün türkiye jokey kulübü’nü kurmayı başarmışlardı. ilk başkanımız fevzi lütfi karaosmanoğlu idi ve bu görevini beş yıl sürdürmüştü.

kendisi iyi bir ziraat mühendisi’ydi, iyi bir yazardı, zarif yazıları büyük kitlelerce okunurdu, ünlü bir siyasetçiydi. zaman içinde türkiye büyük millet meclisi’ne girmiş, devlet bakanlığı’na kadar yükselmişti. çok yönlü bir kişiliği vardı. bütün bu zorlu çalışmaları sırasında salihli’deki bintepe çiftliği’nde at yetiştirmeye ve koşturmaya da zaman bulabiliyordu.

"fevzi lütfi karaosmanoğlu, kulübümüz’de görev yaptığı sürede, camiamıza pek çok değerli hizmetler vermiş, sevilmiş ve sayılmıştı. 1978 yılında aramızdan ayrıldığında bir süredir çekildiği çiftliğinde çok sevdiği atlarıyla vakit geçirmekteydi."

-tjk.org'den alıntıdır.

youtube abone hilesi