at yarışı klişeleri

yarışseverlerin ve hatta sahadan insanların dahi sıklıkla kullandığı, gerçekliği tartışılır, bazı sözler dizini.

for example: (bkz:aslında tek tutuyordum)
(bkz:kuruyorlar)

bu sözün arkasına birçok şey yazılırak türetildikçe türetilir, zenginleştirildikçe zenginleştirilir. olay kişinin genelde küfür dağarcığı ile alakalıdır ama söz hep kuruyorlar diye başlar.
bülteni incelemekten kayışı kopartan ganyancı en son at sahiplerine bakar ve gizli eküri varlığına ikna eder kendini; vay anasını gizli eküri var lan bu koşuda büyük satış dönecek!!
tuta tuta kazandi.
sal bi ati amk.
kantarmada boğdu.
jokey hic çalışmadı.
at yürümedi.
elde geliyo.
abi kardeş eküri bitirirler.
nüfus müdürlüğünde mavi kafa kağıdı ile ödüllendirilen her türk vatandaşının asker ve teknik direktör doğduğu malum, bunların yanında gizli kalmış bir diğer yetenek de müşterek bahis uzmanlığıdır. fakat geçen yıllar ile vurulan ikramiye sayısı ters orantıya devam ettiği müddet uzun olup da bu "hilkatten" uzmanlığın her hangi bir s*ke derman olmadığı görülünce, koşulacak yarıştaki atların sahiplerinin / antrenörlerinin fikrine başvurulur. bu "görece" bilirkişinin fikri belirleyici olur. örneğin, bir bültene altılı yazan at sahibi ya da antrenör kendi atını tek veriyorsa, bu ata güven duyulduğunun göstergesidir.
"sahibi tek vermiş abi. ondan iyi mi bileceksiniz a.ına koyım" referansı ile koşup, yarış bittikten 10 dakika sonra finişi geçen atlara edilen küfürler ile "antrenörü bile yanına elli tane at yazmış. yarışı bitiremez lan bu" sözlerinin ışığı altında, kupona yazılmayan atın resmi geçit yaparak kazanmasına edilen küfür arasında çok da fark yoktur. fiil aynıdır.
atlıkta ana-baba bir kardeşlikten ötesi, eküri kardeşliğidir:))
yarışsever bültendeki koşunun altında, parantez içinde "falanca ile filanca eküridir" sözünü görünce gayri ihtiyari heyecanlanır. ganyana adım attığı ilk günde çevresini saran öğreti bulutunun içerisinden kopup gelen "yaz işte pezevenk. bir at parasına iki at yazmış oluyorsun. üzüm bulmuşsun, çekirdeksizini arama" şeklindeki telkini hatırlar ve kupona ekürileri yazar. düz mantık, bir ekürinin tavşanlık yapıp tempoyu ayarlayacağını, diğerinin ise arkadan gelip yarışı koyacağını öngörür ama sonuç genellikle hüsrandır.
bide sahadakiler dümenden söyledilleri klişeler var. bir tanesi ‘nalı düşmüş’. yarıştan önce tek veriyor ama at geri gelince. ya atın nalı düşmüş. he yavrum nalı düşmüş.
"yazdigdimmmm çıkardıgggdimmmm" derdi bzm koca egeliler...:)
* çıkan attan önceki ya da sonraki at kazanır
ben tutmuyorum sahibi yazsın:))
bende koşmaz abi! sonuç :koştu.
"inat ettim yazmadım"

"paraya gittim"
youtube abone hilesi