75. yıl hipodromu

"1998 yılında hizmete giren 75.yıl ankara hipodromu 1.383.282 m2 alan üzerine kuruludur. hipodrom’daki çim pistin uzunluğu 2200 metre, eni 30-35 metre, kum pistin uzunluğu 2055 metre, eni ise 20 metredir. antrenman pistinin uzunluğu ise 1.900 metre, eni 13,50 metredir. ayrıca muhtelif ölçülerde 7 adet tırıs padoğu,600 mt uzunluğunda 8 mt genişliğinde 1 adet çim gösterme pisti mevcuttur. ahırlar bölgesinde 20 blok 24 boks tek katlı,16 blok 36 boks çift katlı, 8 blok 24 boks eküri, 1 blok 20 boks misafir ahırı olmak üzere toplam 1268 boks ahır, tam teşekküllü 1 adet at hastanesi, 1 adet nalbanthane, 1 adet kır kahvesi,1 adet yem deposu, 1 adet sosyal hizmet binası bulunmaktadır. yarış mahallinde eyerleme binası,doping kontrol binası, jokey odası, tartı mahalli, gösteri padoğu gibi mahaller mevcut olup hipodrom’daki sosyal faaliyet alanlarında çocuklar için pony kulüp, açık ve kapalı mekan cafe ve büfe yerleri, ahşap piknik çardakları bulunan yeşil piknik alanları, ve otopark alanında 1000 metrelik gokart pisti bulunmaktadır. tesisin enerji ihtiyacı toplam 3600 kva kurulu güce sahip 3 adet trafo binasından sağlanmaktadır. içme ve kullanma suyu şehir şebekesinden sağlanmakta olup, 600 ton kapasiteye sahip 1 adet içme suyu deposu mevcuttur. sulama suyu tesis dışında bulunan 7 adet sondaj kuyusundan sağlanmakta olup,tesis içinde toplam 5000 ton kapasiteli 2 adet açık su deposu bulunmaktadır.tesis içinde muhtelif özelliklere göre toplam 6 adet otopark mevcut olup otopark kapasitesi 2500 araçtır.

modern bir mimari ile tasarlanan hipodrom tribün binası, zemin ve dört kattan oluşmaktadır. tribün binasında sekiz yürüyen merdiven, altı asansör, numaralı localar, seyir terasları, cumhurbaşkanı ve kordiplomatik locası vardır. tribün 6.400'ü ayakta, 2.300'ü oturan olmak üzere toplam 8.700 kişi kapasitelidir."

-tjk.org'den alıntıdır.

hipodrom krokisi:

bu hipodrom’da çalışan atların, ankara’nın rakım farkından ötürü solunum sistemlerinde olumlu etkileri olduğu rivayet olunur. ne derece doğrudur bilemem ama ankara’dan gelen atların özellikle 2017’de çok başarılı olması bu rivayeti oldukça yaygınlaştırmıştır.
koşu alanı bakımından en uzun pistlere sahip hipodromdur. uzun son düzlüğünden ötürü yarışsever açısından heyecanı artırır.

öndeki bir atın kazanmasını isteyen için "bir türlü bitmezken", bekleyen bir atın kazanmasını isteyen için "ha geldi ha gelecek"tir.
evlenip ev alırken yaaa ne metrosu ne okulu yemişim hipodroma yakın olsun da gidiş gelişi kolay olsun mantığıyla 2 km ötesinde ev aldığım yaz sezonunda haftanın 3 gününü oğlum ve kızımla beraber gidip tutmayan kuponlardan çocuklara gemi ve uçak yaptığım canımız ciğerimiz hipodrom.
ilk gördüğüm hipodromdur, büyük hayal kırıklığına uğramıştım, gençlerbirliği futbol kulubünün yanındaki atlıspor klubünde bile daha nezih bi ortam vardı.
yaptığımız şeyler bile kendimize benziyo, yavan hep, anlamı yok aslında yapılmak için yapılmış sadece.

allahtan sonra veliefendiyi gördüm de biraz morellendim, o da biraz...
bizim sahamızdan giden atlar her hipodrumda iyi koşar, ancak buraya gelen diğer hipodrum atları çok zor kazanırlar, son 2 yılda izmir atları hiç kazanamamıştır.
youtube abone hilesi